Archiwum 18 września 2017


wrz 18 2017 Jak skonstruowane jest djembe?
Komentarze: 0

Wśród muzyków coraz popularniejsze staje się djembe. Co to jednak takiego jest? Co warto wiedzieć o tym instrumencie i jak on właściwie jest zbudowany?

Siła tkwi w prostocie

Wydaje się, że siłą djembe jest niezwykle prosta konstrukcja. Rzecz w tym, że instrument ten, przynajmniej pozornie, zupełnie niczym się nie wyróżnia. Wygląda jak nieco zniekształcony, gdyż zwężany w dolnej części, bęben. Jednakże, dopiero, kiedy usłyszy się jego dźwięk można zauważyć, jak wiele odróżnia go od innych bębnów.

Wykorzystanie skóry zwierzęcej

Bardzo ważnym elementem djembe, jak zresztą każdego bębna, jest membrana. Kiedyś, kiedy djembe nie było jeszcze powszechnie znane, dźwięk wydobywano poprzez uderzanie w naciągniętą skórę antylopy. Dzisiaj jednak nie jest to już zwykle możliwe, więc próbuje się jakoś zastąpić ten materiał. Droższe djembe, bardziej przypominające klasyczny instrument, mają membranę ze skóry innych zwierząt, najczęściej kóz. Jednakże, nie brakuje też nowoczesnych instrumentów, w których montuje się nowoczesne membrany, w całości wykonane z syntetyzowanego materiału.

Sznury czy śruby?

Bardzo istotne jest także to, w jaki sposób przymocowuje się do drewnianej konstrukcji bębna membranę. Jeśli robi się to z wykorzystaniem sznurków, jest to klasyczne rozwiązanie. Jednakże, wydaje się, że jednak jest ono nieco mniej solidne. Dlatego też, dzisiaj w zastępstwie sznurków bardzo często pojawiają się śruby.

Więcej na stronie: Drum Center

infomuzyczne : :